Dracena deremeńska Compacta

5 lipca 2016, 18:03

Dracena Compacta deremeńska, dracaena compactaDracena Compacta ze względu na swój stylowy i pasujący do nowoczesnych mieszkań wygląd jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Według wielu obiegowych opinii jest ona również rośliną dość łatwą w uprawie. Niestety, obiegowe opinie nie zawsze są zgodne z prawdą, o czym mogłem się przekonać próbując przez długi czas zrozumieć, dlaczego moje draceny tak marnie wyglądają 😉

Dracaena Compacta uważana jest za odmianę draceny deremeńskiej ‘Janet Craig’. Compacta jest rośliną mniejszą, bardziej zwartą i rosnącą wolniej.

Pielęgnacja

Gdybym miał napisać tylko jedno zdanie o pielęgnacji draceny odmiany Compacta prawdopodobnie byłoby to coś w stylu: “W miarę łatwo jest uprawiać dracenę tak, by przetrwała wiele lat, ale trudno jest sprawić, by rosła idealnie, a jej liście nie żółkły i opadały”.

Najważniejsza w uprawie draceny Compacta jest świadomość ścisłego związku między intensywnością dostępnego światła, wilgotnością powietrza i podłoża oraz temperaturą. Związek między tymi parametrami jest oczywiście ważny dla wszystkich kwiatów, ale w przypadku draceny Compacta należy mieć go szczególnie na uwadze. Każda zmiana jednego z tych parametrów powinna się wiązać z odpowiednią regulacją wszystkich pozostałych.

Zacznijmy od kwestii najważniejszej dla każdej rośliny, od światła.

Światło

W książkach czy internecie można się spotkać z opinią, że dracena Compacta nie jest specjalnie światłolubna. Nie jest to prawdą. Bez odpowiedniej ilości światła roślina ta przestaje rosnąć a jej liście zaczynają żółknąć i opadać (z reguły zaczynając od tych na dole).

Nie jest niczym niepokojącym, jeśli dracena Compacta zrzuca kilka dolnych liści w ciągu roku. Jeśli jednak zrzuca ich kilka w ciągu miesiąca, oznacza to, że albo choruje, albo rośnie w niekorzystnych warunkach.

Idealnym miejscem dla Compacty latem będzie parapet okna wchodniego lub zachodniego. W pozostałych porach roku najlepszym wyborem będzie okno południowe. Jednak nawet ono może się okazać miejscem niewystarczająco jasnym w zimowe krótkie dni. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być doświetlanie draceny światłem sztucznym. (W idealnym przypadku, czas i intensywność oświetlenia draceny każdego dnia powinny być mniej więcej  stałe w ciągu roku, tak jak to ma miejsce w jej środowisku naturalnym.)

Ważną sprawą jest również to, aby światło docierało do każdej części rośliny, w przeciwnym razie liście po nieoświetlonej stronie zaczną żółknąć. Aby zapewnić równomierne oświetlenie kwiata, obracaj go codziennie o 180°.

Pielęgnacja

 • Trudność: trudna
 • Podlewanie: umiarkowane
 • Światło: średnio jasne

Wpływ na
powietrze

 • Usuwanie toksyn: ?/10
 • Parowanie wody: ?/10

Cechy

 • Pochodzenie: Tropikalna Afryka i Azja
 • Wielkość: do 2 m
 • Przyrost: ok. 10 cm na rok
 • Długość życia: wieloletnia
 • Zapach: tylko w czasie kwitnienia, miodowy
 • Roślina trująca: TAK

Podlewanie

Częstość podlewania draceny Compacta zależy od pory roku, a dokładniej od ilości dostępnego światła. Latem dracenę powinno się podlewać częściej, zimą (szczególnie jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa) należy to robić rzadziej.

Dracena Compacta

Elnur/BigStockPhoto.com

Podlewaj dracenę zawsze dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschła i jest już prawie sucha. Zbyt mokre podłoże będzie powodować żółknięcie liści, może również doprowadzić do zgnicia korzeni i śmierci rośliny (co zresztą spotkało kiedyś jeden z moich okazów). W idealnym przypadku ziemia, w której rośnie dracena Compacta, powinna być ciągle tylko minimalnie wilgotna, prawie sucha, na każdej głębokości w doniczce. Prawie sucha, czyli nie sucha jak pieprz, bo taka będzie powodować usychanie końcówek liści.

Podlewaj roślinę do czasu wypłynięcia wody do podstawki, odczekaj 2 minuty, następnie wylej z podstawki pozostałą wodę tak, żeby ziemia w doniczce nie zdążyła zbyt mocno nasiąknąć. Dodatkowo, stosuj łatwo przepuszczalną glebę, dzięki czemu unikniesz jej dużego nasączenia w trakcie podlewania.

Dokarmianie

Dracena Compacta rośnie powoli, zatem nawożenie jej nie jest konieczne, szczególnie jeśli ziemia w doniczce jest świeża. W przypadku, gdy roślina nie była od kilku lat przesadzana, możesz dokarmiać ją w okresie letnim płynnym nawozem dla roślin zielonych co 1 – 2 miesiące.

Wilgotność powietrza

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przypadku draceny jest równie ważny jak dostępne światło i właściwie podlewanie. Zasada kciuka jest taka: im bardziej wilgotne powietrze, tym lepiej. Bez względu na to jakie światło zapewnisz dracenie i jak regularnie będziesz ją podlewać, to jeśli powietrze wokół niej będzie miało niską wilgotność (poniżej 50%), liście Compacty będą usychać i opadać. Szczególnie łatwo o to przy temperaturze powyżej 20°C. Taka sytuacja ma często miejsce w sezonie grzewczym zimą – w mieszkaniu jest sucho i ciepło, wilgotność spada poniżej 40% a temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie.

Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, spryskuj ją wodą przynajmniej 2 razy dziennie, jeśli wilgotność pomieszczenia jest mniejsza niż 50%. Przy wyższej wilgotności w pokoju spryskiwanie możesz ograniczyć do jednego razu na 1-2 dni.

Prosty higrometr, który pozwoli Ci zmierzyć wilgotność w pomieszczeniu możesz kupić w cenie ok. 30 zł.

Oczywiście, jeśli nie masz czasu lub ochoty na spryskiwanie ręczne, możesz użyć nawilżacza powietrza.Temperatura

Zimą, gdy światła jest mniej, temperatura w pomieszczeniu powinna być niższa, ok. 18°C (pamiętaj o ograniczeniu podlewania). Latem temperatura powinna być wyższa, najlepiej ok. 24°C.

Przesadzanie

Sprawdź co rok na wiosnę, czy korzenie rośliny wypełniają całą doniczkę i jeśli tak, przesadź dracenę do doniczki o średnicy 2-4 cm większej. W przypadku wyrośniętych, starych egzemplarzy rosnących w dużych doniczkach możesz ograniczyć się do wymiany kilkucentymetrowej wierzchniej warstwy ziemi.

Dracena Compacta

joloei/BigStockPhoto.com

Cięcie

Cięcie końcówek draceny Compacta ma bardzo duże znaczenie dla jej wyglądu. Bez cięcia roślina ta praktycznie w ogóle się nie rozkrzewia. Rozetka liści rośnie w górę i jest stosunkowo mało atrakcyjna. Odcinanie wierzchołków rośliny na wiosnę powoduje, że kwiat zaczyna się  ładnie rozrastać i nabierać krzaczastego gęstego pokroju.

Odetnij końcówki wzrostu draceny co 2 lata na wiosnę. W miejscu cięcia po kilku tygodniach pojawią się 2, 3 a nawet 4 nowe odrosty rozetek liści. Odcięte końcówki możesz wykorzystać do rozmnożenia rośliny.

Rozmnażanie

Najprościej jest rozmnożyć dracenę przez sadzonki wierzchołkowe. Możesz w tym celu wykorzystać wierzchołki odcięte po to, by pobudzić rozkrzewianie rośliny (patrz wyżej, punkt Cięcie).

Innym sposobem jest ukorzenianie kilkucentymetrowych fragmentów łodygi w wilgotnej atmosferze w temp. pow. 22°C.

Szkodniki / choroby

Żadnej z moich dracen przez kilkanaście lat uprawy nie zaatakował żaden szkodnik. Można się jednak spotkać z opinią, że czasem na dracenach żerują wełnowce, tarczniki czy przędziorki. Jeśli tak się stanie, zastosuj po prostu odpowiedni środek owadobójczy (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale “choroby roślin pokojowych).

W niektórych źródłach można przeczytać, że dracena jest podatna na choroby grzybiczne, np. plamistość liści. Walka z nimi często kończy się porażką, choć z niektórymi gatunkami grzybów można poradzić sobie stosując odpowiednie fungicydy (zależne od grzyba, nie jestem tu ekspertem).

Jeszcze innym problemem, który jest często poruszany przy okazji draceny Compacta to jej duża wrażliwość na nadmiar fluoru lub chloru w wodzie służącej do jej podlewania. Duża ilość tych związków może prowadzić do powstawania brązowych plam na liściach i w rezultacie do ich opadania.

Wiele ogólnych informacji o uprawie roślin pokojowych znajdziesz we wpisie "Podstawy pielęgnacji kwiatów doniczkowych".

Wygląd

Dracena Compacta to roślina o lśniących ciemnozielonych liściach o długości od 5 do 15 cm tworzących zwarte rozety wokół łodyg. Czasem (dość rzadko) zdarza się, że ze środka rozety wyrasta kłosowaty biały albo różowy kwiat o intensywnym miodowym zapachu. Usycha on po okołu dwóch tygodniach.

Roślina rośnie bardzo powoli. W pomieszczeniu może osiągnąć od 1 do 2 m wysokości.

Kwiat draceny Compacta

Kwiat draceny Compacta

Pochodzenie

Dracena Compacta jest uważana za odmianę draceny deremeńskiej “Janet Craig”. Nazwa dracena deremeńska pochodzi od łacińskiego dracaena deremensis. Takim mianem zwyczajowo określa się niektóre odmiany draceny wonnej (dracaena fragrans).

Draceny pochodzą z tropikalnych regionów Afryki i Azji.

 

 

Did you like this article? Please, share it:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Digg this
Digg
Share on StumbleUpon
StumbleUpon
Share on Reddit
Reddit
Email this to someone
email
The following two tabs change content below.

Łukasz Dumiszewski

Informatyk, który lubi kwiaty doniczkowe i który kiedyś chciał być pisarzem. Blogger, który pisze o swoich doświadczeniach w uprawie roślin pokojowych korzystając z dobrodziejstw informatyki 😉

Ostatnie wpisy Łukasz Dumiszewski (zobacz wszystkie)