Dracena Lemon Lime

2 listopada 2016, 17:48

dracaena lemon limePodobno kolory, które nas otaczają mają wpływ na nasze samopoczucie. Kolor zielony ma działać na nas uspokajająco, relaksująco. Odcień jasno-zielony ze względu na skojarzenia z wiosną i budzącym się życiem, ma dodatkowo dawać nam zastrzyk optymizmu. Jeśli to prawda, to oznacza, że dracena Lemon Lime ze swymi żywymi jasno-zielonymi liśćmi jest idealną rośliną dla wszystkich, którzy chcą dodać odrobinę radości do swojego domu 🙂

Pielęgnacja

Dracena Lemon Lime ma bardzo podobne wymagania do opisywanej kiedyś przez mnie odmiany Compacta. Główna różnica między tym roślinami jest taka, że Lemon Lime jest odrobinę bardziej odporna na nasze zaniedbania.

Podobieństwo między wymaganiami tych dwóch odmian są tak duże, że niektóre punkty opisujące pielęgnację Lemon Lime praktycznie przekopiowałem z artykułu o Compakcie, zmieniając jedynie nazwę rośliny.

Światło

Dracena Lemon Lime preferuje miejsca dobrze oświetlone (choć nie bezpośrednio nasłonecznione). W takich miejscach rośnie lepiej a jej liście są żywiej i mocniej wybarwione – ich jasne limonkowe brzegi stają się szerokie, a ciemny pasek w środku węższy.

Moja wieloletnia dracaena rośnie latem ok. 1 m od drzwi balkonowych, które są po południowej stronie mieszkania, zimą przysuwam ją bliżej. W takim miejscu ma dużo jasnego rozproszonego światła, co wydaje się jej bardzo odpowiadać.

Tutaj chciałbym zaznaczyć, że roślina musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość światła przez cały rok. W przeciwnym wypadku jej dolne liście mogą zacząć usychać (poczynając od końcówek) i opadać. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej zimą, kiedy dni stają się szare i krótkie.

Jeśli nie możesz zapewnić odpowiedniej ilości światła naturalnego, zawsze możesz spróbować doświetlać roślinę światłem sztucznym.

Nie jest niczym niepokojącym, jeśli dracena zrzuca kilka dolnych liści w ciągu roku. Jeśli jednak zrzuca ich kilka w ciągu miesiąca, oznacza to, że albo choruje, albo rośnie w niekorzystnych warunkach.

Aby drzewko nie zaczęło się przechylać w jedną stronę, obracaj je co kilka tygodni o 180°.

Pielęgnacja

 • Trudność: średnia
 • Podlewanie: umiarkowane
 • Światło: średnio jasne

Wpływ na
powietrze

 • Usuwanie toksyn: ?/10
 • Parowanie wody: ?/10

Cechy

 • Pochodzenie: Tropikalna Afryka
 • Wielkość: może osiągnąć kilka metrów
 • Przyrost: ok. 15 cm na rok
 • Długość życia: wieloletnia
 • Zapach: bardzo rzadko, tylko w czasie kwitnienia
 • Roślina trująca: TAK

Podlewanie

Podobnie jak w przypadku draceny Compacta częstość podlewania Lemon Lime zależy od pory roku. Latem, kiedy dni są długie i jasne podlewaj ją częściej, zimą (szczególnie, jeśli temperatura w domu jest niższa) rób to rzadziej.

Pamiętaj, żeby podlewać dracenę zawsze dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschła i jest już prawie sucha. Zbyt mokre podłoże będzie powodować żółknięcie liści, może również doprowadzić do zgnicia korzeni i śmierci rośliny. W idealnym przypadku ziemia, w której rośnie dracena Lemon Lime, powinna być ciągle tylko minimalnie wilgotna, prawie sucha, na każdej głębokości w doniczce. Prawie sucha, czyli nie sucha jak pieprz, bo taka będzie powodować usychanie końcówek liści.

Podlewaj roślinę do czasu wypłynięcia wody do podstawki, odczekaj 2 minuty, następnie wylej z podstawki pozostałą wodę tak, żeby ziemia w doniczce nie zdążyła zbyt mocno nasiąknąć. Dodatkowo, stosuj łatwo przepuszczalną glebę, dzięki czemu unikniesz jej dużego nasączenia w trakcie podlewania.

Dokarmianie

Dracena Lemon Lime nie rośnie zbyt szybko, zatem nawożenie jej nie zwykle konieczne, szczególnie jeśli ziemia w doniczce jest świeża. W przypadku, gdy roślina nie była od kilku lat przesadzana, możesz dokarmiać ją w okresie letnim płynnym nawozem dla roślin zielonych co 1 – 2 miesiące.

Wilgotność powietrza

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przypadku Lemon Lime jest nie mniej istotny niż dostępne światło czy właściwie podlewanie. Zasada jest prosta: im bardziej wilgotne powietrze, tym lepiej. Bez względu na to jakie światło zapewnisz dracenie i jak regularnie będziesz ją podlewać, to jeśli powietrze wokół niej będzie miało niską wilgotność (poniżej 50%), jej liście będą usychać i opadać. Szczególnie łatwo o to przy temperaturze powyżej 20°C. Taka sytuacja ma często miejsce w sezonie grzewczym zimą – w mieszkaniu jest sucho i ciepło, wilgotność spada poniżej 40% a temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie.

Szklarnia z dracenami Lemon Lime w Holandii

Szklarnia z dracenami Lemon Lime w Holandii
Ruud Morijn / BigStockPhoto.com

Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność, spryskuj ją wodą przynajmniej 2 razy dziennie, jeśli wilgotność pomieszczenia jest mniejsza niż 50%. Przy wyższej wilgotności w pokoju spryskiwanie nie jest konieczne.

Oczywiście, jeśli nie masz czasu lub ochoty na spryskiwanie ręczne, możesz użyć nawilżacza powietrza.

Prosty higrometr, który pozwoli Ci zmierzyć wilgotność w pomieszczeniu możesz kupić w cenie ok. 30 zł. (rok 2016)

Temperatura

Zimą, gdy światła jest mniej, temperatura w pomieszczeniu powinna być niższa, ok. 18°C (pamiętaj o ograniczeniu podlewania). Latem temperatura powinna być wyższa, najlepiej ok. 24°C.

Przesadzanie

Sprawdź co rok na wiosnę, czy korzenie rośliny wypełniają całą doniczkę i jeśli tak, przesadź dracenę do doniczki o średnicy 2-4 cm większej. W przypadku wyrośniętych, starych egzemplarzy rosnących w dużych doniczkach możesz ograniczyć się do wymiany kilkucentymetrowej wierzchniej warstwy ziemi.

Cięcie

dracaena lemon lime - ucięta końcówka i posadzona obok

Wierzchołek ucięty i posadzony obok

Cięcie końcówek draceny Lemon Lime ma bardzo duże znaczenie dla jej wyglądu. Bez cięcia roślina ta praktycznie w ogóle się nie rozkrzewia.

Odcinanie wierzchołków rośliny na wiosnę może pobudzić roślinę do rozkrzewienia i co za tym idzie, nabrania bardziej zwartego krzaczastego pokroju. Niestety, w przeciwieństwie do swojej siostry, Compacty, odmiana Lemon Lime rozkrzewia się rzadziej. Czasem ze ściętego pędu, w miejsce odciętej rozetki liści, wyrasta tylko jedna nowa rozeta. Oczywiście wpływ na to może mieć czas cięcia, kondycja rośliny, wysokość cięcia itd.

Cięcia możesz dokonać na dowolnej wysokości, nawet pod liśćmi na gołym pniu. W miejscu cięcia po kilku tygodniach pojawi się jeden lub, przy odrobinie szczęścia, kilka odrostów.

Odcięte końcówki dracaeny możesz wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Ja często sadzę je w tej samej donicze, obok rośliny matecznej. Dzięki temu po kilku sezonach roślina ma kilka pni z koronami liści na różnych wysokościach, co wygląda bardzo atrakcyjnie.

Rozmnażanie

Bardzo prosto rozmnożysz dracenę za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Możesz w tym celu wykorzystać wierzchołki odcięte w celu rozkrzewiania rośliny (patrz wyżej, punkt Cięcie).

Innym sposobem jest ukorzenianie kilkucentymetrowych fragmentów łodygi w wilgotnej ziemi w temp. pow. 22°C.

Szkodniki / choroby

Nigdy nie zdarzyło się by moja Lemon Lime została zaatakowana przez szkodniki. Podobnie jak pozostałe draceny rzadko staje się ona ich celem. Można się jednak spotkać z opinią, że czasem na dracenach żerują wełnowce, tarczniki czy przędziorki. Jeśli tak się stanie, zastosuj po prostu odpowiedni środek owadobójczy (więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale “choroby roślin pokojowych).

Wiele ogólnych informacji o uprawie roślin pokojowych znajdziesz we wpisie "Podstawy pielęgnacji kwiatów doniczkowych".

Toksyczność

Według American Society for the Prevention of Cruelty to Animals dracena Lemon Lime jest toksyczna dla zwierząt.

Wygląd

Dracaena lemon lime leaves

jonnysek / BigStockPhoto.com

Dracaena Lemon Lime posiada sztywne rosnące ku górze pędy zakończone rozetami liści, każdy o długości od 20 do 50 cm. Ciemno-zielony środek liści jest oddzielony cienkim białym paskiem od limonkowych brzegów.

Roślina rośnie dość powoli, ok. 15 cm na rok. Po kilku latach może osiągnąć dość duże rozmiary.

 

Did you like this article? Please, share it:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Digg this
Digg
Share on StumbleUpon
StumbleUpon
Share on Reddit
Reddit
Email this to someone
email
The following two tabs change content below.

Łukasz Dumiszewski

Informatyk, który lubi kwiaty doniczkowe i który kiedyś chciał być pisarzem. Blogger, który pisze o swoich doświadczeniach w uprawie roślin pokojowych korzystając z dobrodziejstw informatyki 😉

Ostatnie wpisy Łukasz Dumiszewski (zobacz wszystkie)