Fiołek afrykański, Saintpaulia, Sępolia

26 marca 2016, 15:59

Fiołki afrykańskie w doniczkach, saintpaulie, sępolieLubisz wiosnę i widok kwitnących kwiatów? Dzięki fiołkowi afrykańskiemu wiosna w Twoim domu będzie trwać cały rok.

Pielęgnacja

Światło

Saintpaulia, by ładnie kwitnąć, potrzebuje dużo światła. To jest najważniesza sprawa, o której powinieneś pamiętać. W zimowe krótkie dni najlepszym miejscem będzie dla niej parapet okna południowego, latem odpowiednie będzie także niezacienione okno wschodnie bądź zachodnie.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić roślinie odpowiednio dużo światła słonecznego, spóbuj doświetlać ją światłem sztucznym.

Podlewanie i nawożenie

Ziemia, w której rośnie fiołek afrykański nie powinna być ani zbyt mokra ani zbyt sucha.

Mokre podłoże może powodować gnicie korzeni i więdnięcie rośliny, suche może być przyczyną usychania liści i braku kwitnienia. Tutaj od razu dodam, że sucha ziemia w doniczce przez kilka dni zwykle niczym nie grozi fiołkowi, problem może się pojawić wtedy, jeśli okres ten jest dłuższy lub zdarza się często (szczególnie latem).

Najlepiej przed każdym podlaniem sprawdź, czy ziemia lekko przeschła. Jeśli tak, podlej roślinę. Uważaj przy tym, by nie lać wody na liście – są one dość wrażliwe i oblewanie wodą może prowadzić do ich gnicia. Nadmiar wody, który wypłynął do podstawki usuń po ok. 30 minutach.

Fiołek afrykański, saintpaulia, sępolia

godrick/BigStockPhoto.com

Dobry wpływ na kwitnienie fiołka afrykańskiego ma nawożenie go nawozem dla roślin kwitnących, szczególnie w okresie szybszego wzrostu (latem). Dodaj nawozu z dominującą ilością fosforu (stosunek NPK (azot, fosfor, potas) np. 10-30-20) co 2 tygodnie do wody, którą podlewasz saintpaulię. Możesz również spróbować zastosować pałeczki nawozowe dla roślin kwitnących – znajdziesz je w każdym większym sklepie ogrodniczym.

Pielęgnacja

 • Trudność: łatwa
 • Podlewanie: umiarkowane
 • Światło: bardzo jasne
 • Temperatura: od 15ºC
 • Powietrze: wilgotne
 • Rozmnażanie: liście z ogonkami, odrosty, podział, nasiona

Wpływ na
powietrze

 • Usuwanie toksyn: ?/10
 • Parowanie wody: ?/10

Cechy

 • Pochodzenie: Południowa Afryka
 • Wielkość: wysokość ok. 10 cm, średnica 12-15 cm
 • Przyrost: pół roku od sadzonki z liścia do dorosłej rośliny
 • Długość życia: wieloletnia, po ok. 3 latach warto odnowić przez rozmnożenie dla lepszego kwitnienia
 • Zapach: brak
 • Roślina trująca: NIE

By uzyskać obfitsze kwitnienie warto jest zapewnić fiołkowi co parę miesięcy kilkutygodniowy okres spoczynku. W okresie takim roślina powinna być rzadziej podlewana, powinna również stać w miejscu chłodniejszym i mniej oświetlonym. Po takim odpoczynku, saintpaulia powinna zacząć tworzyć wiele nowych pąków kwiatowych.

Czerwony fiołek afrykański, saintpaulia, sępolia

Tamara Kulikova/BigStockPhoto.com

Wilgotność powietrza

Fiołki afrykańskie (jak większość kwiatów tropikalnych) lubią wysoką wilgotność powietrza. Niektóre źródła sugerują jednak, by nie próbować jej zwiększać poprzez bezpośrednie spryskiwanie rośliny, ponieważ może to powodować gnicie jej liści.

Aby tego uniknąć, spróbuj zapewnić saintpaulii większą wilgotność w inny sposób. Umieść ją w towarzystwie innych roślin, postaw doniczkę na kamykach zanurzonych do połowy w wodzie lub użyj nawilżacza. Stosowanie glinianych doniczek może również spowodować, że wilgotność otoczenia wokół rośliny będzie większa. Doniczki takie pozwalają bowiem łatwiej wyparować wodzie użytej do podlewania rośliny.

Temperatura

Saintpaulia jest dość wrażliwa na zimno, nie powinna rosnąć w temperaturze mniejszej niż 15°C. Zwróć na to uwagę, gdy będziesz chciał ją przewieźć zimą ze sklepu do domu.

Przesadzanie, rozdzielanie, ziemia

Fiołek afrykański kwitnie zdecydowanie najlepiej w lekko przyciasnej doniczce. W doniczce szerokiej, energia rośliny zostanie skierowana na rozbudowę systemu korzeniowego i liści. Z tego powodu przesadzanie fiołka do większej doniczki ma rzadko sens (może jedynie na początku, kilka miesięcy po rozmnożeniu rośliny).

Białe kwiaty fiołka afrykańskiego, saintpaulii

saras66/BigStockPhoto.com

Ma jednak sens rozdzielanie kwiata na kilka mniejszych okazów w przypadku pojawienia się nowych odrostów. Rozdzielone rośliny będą charakteryzować się lepszym kwitnieniem niż pojedynczy przerośnięty okaz.

Jeśli chcesz podzielić roślinę na kilka mniejszych, wyjmij ją z doniczki, rozdziel bryłę korzeniową w miejscu między rośliną a odrostem (albo po prostu odetnij odrost) i umieść obie części rośliny w oddzielnych doniczkach. Staraj się to robić delikatnie, liście fiołka afrykańskiego są bowiem niezwykle kruche i łatwo je połamać.

Sępolia powinna dobrze rosnąć w typowej ziemi do roślin kwitnących, jaką kupisz w każdym centrum ogrodniczym. Ziemia do roślin zielonych w zasadzie również powinna wystarczyć. Pamiętaj, żeby przed umieszczeniem fiołka w nowej doniczce zadbać o odpowiedni drenaż (kamyki, keramzyt) na jej spodzie.

Choroby / szkodniki

Żaden z moich fiołków nie został nigdy zaatakowany przez szkodniki. Część źródeł podaje jednak, że sępolia może stać się celem roztocza cyklamenowego lub wełnowca.

Problemem może okazać się także wspomniane już gnicie korzeni przy przelewaniu roślin albo uszkodzenia liści przy oblewaniu ich wodą.

Rozmnażanie

Saintpaulię najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki z liści z ogonkiem. Wybierz zdrowy liść i oderwij go wraz z ogonkiem od rośliny. Wsadź następnie ogonek w ziemię do małej doniczki (np. o 7 cm średnicy) i staraj się zapewnić ciągle lekką wilgotność ziemi. Po kilku tygodniach obok posadzonego liścia zaczną wyrastać nowe małe listki. Po około 5-6 miesiącach roślina będzie już dość duża i zacznie kwitnąć.

Wiele ogólnych informacji o uprawie roślin pokojowych znajdziesz we wpisie "Podstawy pielęgnacji kwiatów doniczkowych".

Wygląd

Saintpaulia to mała roślina z zielonymi liśćmi (ok. 5 cm) tworzącymi rozetkę o średnicy ok 15 cm. W środku rozetki co kilka tygodni wyrastają kwiatki o średnicy 2-3 cm. Kolor kwiatków odmiany pierwotnej był fioletowy. Obecnie istnieją również odmiany z kwiatami w kolorze różowym (wiele odcieni) i białym; jednolite lub z brzegami w innym kolorze.

Fiołek afrykański, saintpaulia, sępolia

Pochodzenie

Saintpaulia (saintpaulia ionantha) pochodzi z Afryki Południowej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska barona Waltera von Saint Paul St Claire, który ją odkrył pod koniec XIX wieku.

 

Wiele ciekawych informacji na temat uprawy fiołka afrykańskiego znajdziesz na tej stronie. Człowiek, który ją stworzył, wydaje się być prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie.

 

 

Did you like this article? Please, share it:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Digg this
Digg
Share on StumbleUpon
StumbleUpon
Share on Reddit
Reddit
Email this to someone
email
The following two tabs change content below.

Łukasz Dumiszewski

Informatyk, który lubi kwiaty doniczkowe i który kiedyś chciał być pisarzem. Blogger, który pisze o swoich doświadczeniach w uprawie roślin pokojowych korzystając z dobrodziejstw informatyki 😉

Ostatnie wpisy Łukasz Dumiszewski (zobacz wszystkie)