Skrzydłokwiat, Spathiphyllum

1 maja 2016, 14:46

Kwiaty skrzydłokwiatuSkrzydłokwiat (Spathiphyllum) to wyjątkowy kwiat, który zachwyca pięknymi zielonymi liśćmi i bardzo dekoracyjnymi białymi kwiatostanami. Nie jestem pewien skąd wzięła się jego angielska nazwa “lilia pokoju” (peace lily), ale wiem, że oddaje ona to czego możesz doświadczyć patrząc na tę roślinę w pełnym rozkwicie: ogarniający spokój i radosną ciszę, w której niczego nie brakuje.

Pielęgnacja

Sprawienie by skrzydłokwiat pięknie rósł i wypuszczał co rusz nowe kwiaty nie jest bardzo trudne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwiat, którego środowiskiem naturalnym są tropiki, zatem stworzenie mu odpowiednich warunków w mieszkaniu wymaga pewnej pracy. W szczególności istotna jest wysoka wilgotność powietrza i podłoża.

Ale po kolei, zacznijmy od sprawy najważniejszej dla każdej rośliny – od światła.

Światło

Dużą zaletą skrzydłokwiatu jest to, że nie potrzebuje on bardzo silnego oświetlenia, dzięki czemu może być uprawiany w nieco ciemniejszych miejscach. Tu od razu chcę szybko powtórzyć to, o czym niejednokrotnie wspominałem na tym blogu – “nieco ciemniejsze miejsce” nie oznacza ciemnego kąta z dala od okna. “Nieco ciemniejsze” oznacza np. parapet słabo nasłonecznionego okna.

Skrzydłokwiat w doniczce

Idealnie warunki świetlne dla skrzydłokwiatu to parapet okna wschodniego bądź zachodniego w okresie wiosenno-letnim, a południowego w okresie jesienno-zimowym. Generalnie idea jest taka, by zapewnić warunki zbliżone do środowiska naturalnego, a w nim (klimat tropikalny) długość dnia i natężenie światła są mniej więcej stałe w ciągu roku.

Pielęgnacja

 • Trudność: średnia
 • Podlewanie: obfite
 • Światło: średnio jasne
 • Temperatura: od 16ºC
 • Powietrze: wilgotne
 • Rozmnażanie: podział, nasiona

Wpływ na
powietrze

 • Usuwanie toksyn: 8/10
 • Parowanie wody: 8/10

Cechy

 • Pochodzenie: Ameryka Południowa
 • Wielkość: w zależności od odmiany od 30 cm do 2 m
 • Przyrost: podwaja swoją wielkość w ciągu roku
 • Długość życia: wieloletnia, warto odnowić przez podział co 3-4 lata
 • Zapach: brak
 • Roślina trująca: TAK

Podlewanie i nawożenie

W tropikach ziemia jest ciągle wilgotna i właśnie taką ziemię musisz zapewnić skrzydłokwiatowi. Nawet krótki okres suszy spowoduje, że jego liście zaczną zwisać a następnie usychać.

Latem codziennie, a zimą co kilka dni sprawdzaj wilgotność ziemi w doniczce. Jeśli poczujesz, że ziemia zaczyna przesychać (ale ciągle jeszcze możesz wyczuć lekką wilgoć), podlej roślinę. Wlej wody na tyle dużo, żeby jej nadmiar zaczął wypływać do podstawki. Po około 30 minutach wylej pozostałą wodę z podstawki.

W okresie silnego wzrostu (wiosna, lato) warto dodać do wody, którą roślina jest podlewana płynnego nawozu dla roślin kwitnących. Dzięki temu roślina będzie rosnąć szybciej i kwitnąć bardziej obficie.

Wilgotność powietrza

Skrzydłokwiat uwielbia wilgotne powietrze (powyżej 50%). Wyobraź sobie ponownie jego naturalne środowisko: tropikalna dżungla, w której codziennie pada deszcz, jest ciepło i parno. Takie warunki odbiegają od warunków w naszych domach, w których powietrze często jest suche (szczególnie zimą w okresie grzewczym). Skrzydłokwiat w pomieszczeniu o niskiej wilgotności przestanie kwitnąć, a końcówki jego liści zaczną usychać.

W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności spryskuj roślinę 2-3 razy dziennie letnią wodą lub użyj nawilżacza powietrza. Możesz również postawić doniczkę z rośliną na kamykach zanurzonych do połowy w wodzie, choć samo to prawdopodobnie nie wystarczy.

Kwiaty skrzydłokwiatu

Temperatura

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym rośnie skrzydłokwiat nie może być niższa niż 13°C. Najlepiej jeśli będzie zawsze wyższa niż 16°C.

Przesadzanie

Co roku na wiosnę sprawdź, czy bryła korzeniowa wypełnia doniczkę. Jeśli tak, przesadź roślinę do doniczki o średnicy 2-3 cm szerszej. Pamiętaj o warstwie drenażu na jej spodzie, który zabezpieczy ziemię przed zbytnim nasiąknięciem wodą. (Skrzydłokwiat lubi ziemię wilgotną, ale nie mokrą. Mokra ziemia może sprawić, że korzenie rośliny zaczną gnić).

Rozmnażanie i rozdzielanie

Spathiphyllum możesz rozmnożyć z nasion wysiewanych w temp. 21°C w wysokiej wilgotności. Prostszym sposobem jest jednak rozmnożenie rośliny poprzez podział. Przedziel bryłę korzeniową pośrodku odrywając jedną część rośliny od drugiej i posadź obie części w oddzielnych doniczkach.

Podział rośliny co 3-4 lata może mieć pozytywny wpływ na jej kwitnienie.

Szkodniki

Skrzydłokwiat jest dość odporny na szkodniki, jeśli rośnie w sprzyjających warunkach (odpowiednia wilgotność, światło). W warunkach niesprzyjających może łatwo stać się celem przędziorka, mszycy, tarcznika a czasem także wełnowca lub mączlika.

Dlaczego mój skrzydłokwiat nie kwitnie?

Przyczyn może być wiele, ale najczęstsze to:

 • nieodpowiednia ilość światła (łatwo o to w okresie jesienno-zimowym, przestaw w miejsce jaśniejsze),
 • mała wilgotność ziemi (podlewaj częściej),
 • mała wilgotność powietrza (spryskuj codziennie roślinę letnią wodą),
 • jałowe podłoże (sprawdź korzenie, przesadź roślinę do większej doniczki; spróbuj dokarmiać roślinę nawozem dla roślin kwitnących),
 • roślina wieloletnia (odmłódź roślinę dzieląc ją na dwie mniejsze i umieszczając w oddzielnych doniczkach).

Wiele ogólnych informacji o uprawie roślin pokojowych znajdziesz we wpisie "Podstawy pielęgnacji kwiatów doniczkowych".

Wygląd

Skrzydłokwiat to roślina o dużych zielonych błyszczących liściach i długich, sterczących łodygach zakończonych kolbowatymi kwiatostanami otoczonymi białymi pochwami. W zależności od rodzaju, skrzydłokwiat może osiągnąć od 30 cm do nawet 2 m (odmiana ‘Sensation’) wysokości. Jego liście (również w zależności od odmiany) osiągają długość od 12 do 65 cm i szerokość od 3 do 25 cm, a biała pochwa otaczająca kwiat może mieć od 8 do 30 cm długości.

Do popularnych odmian skrzydłokwiatu należą m.in.: ‘Petite’ (ok. 40 cm wysokości), ‘Clevelandii’ (ok. 60 cm) i ‘Mauna Loa’ (ok. 1 m).

Skrzydłokwiat odmiany 'Sensation' w centrum ogrodniczym

Duże skrzydłokwiaty odmiany ‚Sensation’ w centrum ogrodniczym.

Pochodzenie

Spathiphyllum należy do rodziny Araceae i liczy kilkadziesiąt gatunków pochodzących głównie z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej.

 

Did you like this article? Please, share it:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Digg this
Digg
Share on StumbleUpon
StumbleUpon
Share on Reddit
Reddit
Email this to someone
email
The following two tabs change content below.

Łukasz Dumiszewski

Informatyk, który lubi kwiaty doniczkowe i który kiedyś chciał być pisarzem. Blogger, który pisze o swoich doświadczeniach w uprawie roślin pokojowych korzystając z dobrodziejstw informatyki 😉

Ostatnie wpisy Łukasz Dumiszewski (zobacz wszystkie)